Praca w słuzbie cywilnej
PRACA W SŁUŻBIE CYWILNEJ
Przyjęcia do pracy są realizowane w oparciu o ustawę z dnia 21 listopada 2008r. o służbie cywilnej (Dz. U. nr 227, poz. 1505 ze zm.). Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia wymagania artykułu 4 ww. ustawy, a więc:
-
jest obywatelem polskim, z zastrzeżeniem art. 5*;
- korzysta z pełni praw publicznych;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy;
- cieszy się nieposzlakowaną opinią.
*Art.5 dotyczy możliwości zatrudniania osób nieposiadających obywatelstwa polskiego - obywateli państw Unii Europejskiej oraz innych państw, których obywatele mają prawo zatrudnienia na terenie RP. Nie będą oni jednak mogli zajmować stanowisk związanych z bezpośrednim lub pośrednim wykonywaniem władzy publicznej ani ochroną generalnych interesów państwa.
Zgodnie z art. 28 ww. ustawy, informacja o wolnych stanowiskach pracy musi być upowszechniana przez umieszczenie ogłoszenia o naborze:
- w miejscu powszechnie dostępne w siedzibie urzędu,
- w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu,
- w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Ogłoszenie o wolnym stanowisku w służbie cywilnej zawiera następujące informacje:
- nazwę i adres urzędu;
- określenie stanowiska pracy;
- wymagania związane ze stanowiskiem pracy zgodnie z opisem danego stanowiska,
ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe; - zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy;
- wskazanie wymaganych dokumentów;
- termin i miejsce składania dokumentów;
o stanowiska w służbie cywilnej mogą ubiegać się osoby posiadające orzeczenie
o niepełnosprawności.
Wzór oświadczenia:
Ja, niżej podpisany Jan Nowak legitymujący się dowodem osobistym WL15 47 800 oświadczam, że:
- korzystam z pełni praw publicznych,
- nie byłem skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów rekrutacji
- podpis (własnoręczny).
Zatrudnienie:
Z osobą po raz pierwszy podejmującą pracę w służbie cywilnej zawierana będzie umowa o pracę na czas określony 12 miesięcy, z możliwością rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (od zasady tej istnieją wszakże określone w ustawie odstępstwa).
Osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej będą kierowane do odbycia służby przygotowawczej, która będzie trwać nie dłużej niż 4 miesiące i kończyć się egzaminem. W pewnych przypadkach dyrektor generalny będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku odbycia służby przygotowawczej, ale nie oznacza to zwolnienia z egzaminu kończącego tę służbę.
Osoba zatrudniona po raz pierwszy w służbie cywilnej na podstawie umowy o pracę na czas określony podlegać będzie tzw. pierwszej ocenie w służbie cywilnej. Ocena ta dokonywana będzie nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od nawiązania stosunku pracy i nie później niż miesiąc przed
upływem okresu, na który zawarta została umowa. Dokonując pierwszej oceny pracownika służby cywilnej, uwzględnia się jego postawę, zaangażowanie, postępy w pracy, relacje ze współpracownikami i terminowość wykonywania zadań, a także wynik egzaminu ze służby przygotowawczej oraz sporządzone przez ocenianego pracownika sprawozdanie dotyczące zadań realizowanych przez niego w trakcie przepracowanego okresu. W przypadku przyznania oceny pozytywnej kierownik komórki organizacyjnej, w której zatrudniony jest oceniany pracownik, wnioskuje do dyrektora generalnego urzędu o zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony, zaś w przypadku oceny negatywnej - o niezawieranie takiej umowy albo o rozwiązanie umowy o pracę na czas określony.